(2020-11-05, 01:21 PM)Daniel napisał(a): PrzeemekNawróciłem się na Jezusa, czyli stałem się Jego naśladowcą. Nawróciłem się na nauki Jezusa i apostołów, czyli takie o jakich naucza Biblia, a nie np. instytucja reprezentująca Chrystysa.
Domyślam się, że myślimy o tym samym Chrystusie, ale bardziej mi chodziło o to co masz na myśli pisząc „nawróciłem się”.
Piszesz o wierze, która się z tym wiąże. Racja.
Co to znaczy „uwierzyć w (nauki)Chrystusa”?
Kolejna sprawa, co to znaczy „wyznawać nauki” Chrystusa.
Odnośnie zboru w I wieku kierowanego przez apostołów to kwestia tego czy naśladowali Jezusa wydaje mi się akurat jasna.
Uważam, że tak.
To jak ich nazywali zmieniało się jednak wiec wydaje mi się, że nie ma to aż takiego znaczenia.
Co dzisiaj będzie oznaczało NAŚLADOWANIE Jezusa?
Czy rzeczywiście każdy kto w jakiś dowolnie zdefiniowany przez siebie - albo grupę ludzi - sposób „wyzna wiarę w Chrystusa” automatycznie zostaje Jego naśladowcą?
Akurat ja byłem katolikiem i jak to bywa w takim wyznaniu rodzisz i stajesz się katolikiem kiedy masz ok. 1 miesiąc życia, podczas chrztu, więc nie podejmujesz świadomego wyboru, tylko rodzice go za ciebie podejmują. A jeżeli miałby się ktoś "nawrócić" na katolicyzm w wieku "świadomego wyboru", to proces jak to zrobić opisuje prawo kanoniczne, czy katechizm. Ale wymaga to przyjęcie zasad Kościoła Rzymskokatolickiego, co nie jest równoznaczne z przyjęciem zasad tylko wynikających z Biblii wyznając chrześcijaństwo w wersji katolickiej.
Wyznawać nauki Chrystusa czy naśladować Jezusa jest tym samym dzisiaj, czym było dla chrześcijan z I w. Oczywiście automatycznie stajesz się naśladowcą, kiedy podejmiesz taką decyzję jak ze wszystkim innym, z tą różnicą by naśladować Jezusa dokłanie/dobrze/prawidłowo, musisz też dokładnie zapoznać się z Jego nauką, również analogicznie jak z każdą inną nauką.
Nikt nie definiował nauki na nowo, korzystano tylko z nauk Jezusa i apostołów. Do I w. jeszcze nie było rozpowszechnionych tyle Listów apostołów co Ewangelii, więc głównie z tych spisanych to krążyły Ewangelie, ale żyli też apostołowie, z których nauk również korzystano i którzy sami rozpoczęli proces rozsyłania swoich Listów po Kościołach. Po śmierci apostołów korzystano z Biblii, którą rozpoznano i skompletowano prawie w całości, bo bez 7 Listów już do ok. 200r. Oczywiście Kościół już podczas tworzenia się i powstawania, za czasów apostołów posiadał społeczności zniekształcające oryginalne nauki Jezusa(doktryny Kościoła), apostoł Paweł korygował gnozę w Koryncie, czy judaizowanie w Galicji, itd. Powstawało wiele społeczności i odłamów, jak Marcjonizm, Donatyzm, Nowacjanie, odłamy gnostycyzmu i inne, ale mimo to chrześcijanie potrafili rozpoznać prawdziwą naukę, prawdziwe chrześcijaństwo - jest to temat na dłuższą dyskusję, ale w telegraficznym skrócie mogę powiedzieć, że głównym kyterium rozpoznania było to, czy można było wyśledzić pochodzenie nauki aż do Jezusa i apostołów.
Z ciekawostek odpisy kopii Biblii - Nowego Testamentu tylko w języku greckim odnaleziono w ilości 5686, gdzie niektóre fragmenty datuje się na pochodzenie z okresu kiedy jeszcze żyli autorzy, którzy napisali oryginał - czyli np. papirusy P52 i P64 i 7Q5. Żaden z nich to datowanie najpóźniej 60r. Więc jeżeli nie były oryginałami, to kopie te musiały być wręcz odpisywane z oryginału od razu, "kolega" autora.
Charles Leach w książce "Our Bible, How We Got It" zacytował XIX wiecznego badacza Sir David Dalrympla, który w swoich badaniach odkrył, że używając tylko tzw. pism Ojców Kościoła z IIw. i III w. (czyli głównie uczonych, teologów, pisma patrystyczne), którzy w swoich pismach tylko cytowali Nowy Testament 27 ksiąg, można by z tych cytowanych fragmentów złożyć kompletny Nowy Testament Biblii z wyjątkiem 11 wersetów. Oczywiście dzisiejszy świat naukowy to sprawdził.
Justyn Męczennik, Ireneusz, Klemens, z Aleksandrii, Orygenes, Tertulian, Hipolit i Euzebiusz w ich pismach Ewangelie zostały zacytowane w sumie 19368 razy, Dzieje Apostolskie 1352 razy, listy Pawła 14 035 razy, Księga Objawienia (Apokalipsa) 664 razy. W sumie razem z przekładami Biblii w innych językach mamy dzisiaj ponad 25 000 kopii/odpisów.
Pełna lista np. tu: https://www.bible.ca/b-canon-apostolic-f...ogists.htm
Ojcowie ci cytowali i powoływali się na Listy i Ewangelie pisząc o nauce i o doktrynach chrześcijańskich w swoich pismach referując do nich jako "Pismo...", więc jest to jasny dowód na to, że chrześcijaństwo od początku swego powstania było Biblijnie wierzące - kierowało się tylko Biblią jako jedynym autorytetem w kwestiach wiary po śmierci apostołów, swego rodzaju Sola Scriptura tamtych czasów. Dlatego chrześcijaństwo w jeden sposób uczy się jak naśladować Jezusa - tylko na podstawie Biblii.