2015-10-23, 04:28 AM
(2015-10-22, 12:08 PM)Eliahu napisał(a): Tego jest pełno szczególnie w katolicyźmie. Np. ksiądz nosi jarmułkę i unosi ręce w modlitwie. Regulacje dotyczące skromnego stroju zakonnic i księży,.
Chyba nie zupełnie jest tak. Ksiądz nie nosi jarmułki, tylko biret. Ten pochodzi od francuskiego beretu i upowszechnił się głównie dzięki uczelnianym zwyczajom, kiedy księża wykładali na uniwersytetach, bo to nakrycie głowy uczonych.
Nakrycie głowy podobne do jarmułki to piuska i noszą ją tylko wyżsi dostojnicy duchowni. Wzięła się ze sposobu w jaki zakrywano tonsurę, czyli wygoloną część głowy.
Jarmułka pochodzi zaś zapewne z Turcji i jej kształt był wielokrotnie zmieniany. Nadal nie ma ona jakiegoś oficjalnego kształtu, a obecny tradycyjny kształt, zarówno w wersji żydowskiej (kipa), jak i chrześcijańskiej (piuska) upowszechnił się dlatego, że jest wygodny.
Trzecie nakrycie głowy katolickich duchownych to mitra. Ta ma dłuższą historię i wcześniej była formą korony bizantyjskiej arystokracji. Stamtąd trafiła zarówno do duchowieństwa katolickiego, jak i żydowskiego. Mitra była na początku nadawana biskupom tylko jako wyróżnienie. Później jej kształt został zmieniony na nowy, wzorowany na podobnym nakryciu głowy babilońskich kapłanów Dagona, a inspirowany otwartym pyskiem ryby. Starszą formą mitry inspirowana jest korona papieska.
Najlepsze jest to, że duchowieństwo chrześcijańskie podobno nosiło dokładnie takie same stroje jak żydowscy arcykapłani, niestety te stroje owiane są mgłą historii. Wiadomo tylko, że kapłani żydowscy zakrywali głowy przepaskami, ale nie wiadomo jaka była forma tego nakrycia.