2016-06-05, 01:36 PM
(2016-06-05, 01:19 PM)Eliahu napisał(a): @Konq
W języku Polskim słowo "bożkowie" używane jest JEDYNIE do pogańskich bóstw politeizmu.
Ale żebyś miał się nad czym powymądrzać, podsunę ci coś ciekawego.
Wspomniany tutaj wielokrotnie Majmonides był zwolennikiem tzw. teologii negatywnej którą z kolei stanowczo odrzucało i odrzuca chrześcijaństwo. To dość fundamentala różnica w podejściu do Boga.
Na tej podstawie Majmonides napisał, że zdanie "Bóg istnieje" jest nieprawdziwe. Co ty na to? Wynalazca ateizmu, czy może ty nie potrafisz wyjść poza chrześcijańską pozytywną wizję teologii i przypisujesz ją z góry każdej religii?
W zasadzie to taki jest słowiański rodowód nazwy "bóg". Nazwa ta pochodzi o od wyrazu "bogato", czyli "wiele". Słowianie nie musieli nadawać tej nazwy swoim nomen-omen bogom, bo oni mieli swoje imiona. Dlatego m.in. tłumaczenie imion słowiańskich, takich jak Bogusław-sławiący Boga, jest bzdurne, bo wtedy istniało wielu bogów. W każdym razie w języku słowiańskim nazwa "bożkowie" odnosiła się do wszystkich poślednich stworków tego typu, bo było ich zbyt "wiele, mnustwo", żeby je nazywać oddzielnie. Wyjątek w języku polskim jest więc podyktowany tradycyjnym tego słowa rozumieniu jeszcze z czasów pogańskich.
Co innego bożkowie Kananejczyków, bo ci mają zdaje się taki sam status jak Jahwe, a nawet mogą stanowić jego źródło.
Co do istnienia Boga to nie wykluczam takiej możliwości. Twierdzę tylko, że człowiek nie jest w stanie go poznać, a On sam nie ingeruje w sprawy świata. Krótko mówiąc jako Ateista, jestem przeciwnikiem Teizmu, a nie Boga.