2017-02-18, 04:30 PM
(2017-02-18, 02:27 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a): No i zarąbiście. A teraz mi powiedz: ile w historii było wojen rosyjsko-egipskich? Bo cały rozdział 11 zapowiada wojny pomiędzy królami północy i południa, przy czym w samym tekście jest informacja, że królestwo południa to Egipt.
Nazwa „króla północy” zawsze odnosiła się do królestwa czy też króla, który przejmował tereny pierwszego „króla północy” czyli - Seleukosa I Nikatora. https://pl.wikipedia.org/wiki/Seleukos_I_Nikator (zwróć uwagę na mapkę z podanego linku – Seleukos I Nikator zajmował tereny na północ od Judei - kolor zielony i on był pierwszym królem północy ).
Jego ówczesny rywal „król południa”- Ptolemeusz I Soter, zajmował tereny południowe – kolor fioletowy (Dan 11:3-6).
Od tego okresu czyli na przełomie IV i III wieku p.n.e. pierwszy raz pojawiły się opisane przez proroka Daniela dwa rywalizujące ze sobą państwa, nazwane „królem północy” i „królem południa”
Aby prawidłowo zidentyfikować współczesnego „króla północy” i współczesnego „króla południa”- należy upewnić się, które państwo w odpowiednim czasie przejęło kontrolę nad terytoriami należącymi do starożytnego „króla północy” i starożytnego „króla południa”.
W roku 1882 Anglia podporządkowała sobie Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając swoje wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27). Rosja już do końca pełnić będzie tą rolę. Natomiast rolę "króla południa" przejmie w przyszłości - nowe imperium anglo-amerykańskie (Apokalipsa 13:11).