Cytat: Nie do końca, Mateusz. Zależy ile przyjmiesz, że każde pokolenie mogło mieć dzieci. Jakub miał 12 synów i córkę Dinę.
Właśnie nie muszę nic przyjmować. Jeśli w genealogiach są podani wszyscy synowie, to mogę po prostu policzyć średnią na każde pokolenie i podstawić do obliczeń
Cytat:Po co autor lub autorzy Pięcioksięgu według Ciebie zamieścili liczbę lat życia poszczególnych bohaterów?
Bo tak się pisało wtedy genealogie, nawet fikcyjne. "Sumeryjska Lista Królów" też tak robi, ale wchodzi jeszcze bardziej absurdalne długości życia (dziesiątki tysięcy lat).
Cytat:Czy ja wiem... .
(23) W owym czasie powstała niemała wrzawa z powodu drogi Pańskiej. (24) Albowiem pewien złotnik, imieniem Demetriusz, który wyrabiał srebrne świątynki Artemidy i zapewniał rzemieślnikom niemały zarobek, (25) zebrał ich oraz robotników podobnego rzemiosła i rzekł: Mężowie, wiecie, że z tego rzemiosła mamy nasz dobrobyt; (26) widzicie też i słyszycie, że ten Paweł nie tylko w Efezie, lecz nieomal w całej Azji namówił i zjednał sobie wiele ludzi, mówiąc, że nie są bogami ci, którzy są rękami zrobieni. (27) Zagraża nam tedy niebezpieczeństwo, że nie tylko nasz zawód pójdzie w poniewierkę, lecz również świątynia wielkiej bogini Artemidy będzie poczytana za nic, i że ta, którą czci cała Azja i świat cały, może być odarta z majestatu.
Dzieje Apostolskie 19
No bo popularna religia, czyli wyznawana przez niewykształcone 90% społeczeństwa, była politeistyczna. Mieli wielu bogów, świątynie, posągi, itd. Ale zobacz, że kiedy Paweł przyjeżdża do Aten i spotyka tam ludzi wykształconych, to jest inaczej:
Niektórzy z filozofów epikurejskich i stoickich rozmawiali z nim: «Cóż chce powiedzieć ten nowinkarz» - mówili jedni, a drudzy: - «Zdaje się, że jest zwiastunem nowych bogów» - bo głosił Jezusa i zmartwychwstanie. (Dz 17:18)
Epikurejczycy to byli materialiści: uważali, że bogów albo nie ma w ogóle, albo się nie interesują ludźmi. Natomiast stoicy uważali, że Bóg jest jeden, ale jest tym samym co prawa natury (panteizm). Czyli: jak chcesz poznać Boga, to ucz się fizyki Mity i obrzędy interpretowali symbolicznie. W obydwu systemach nie było miejsca na jakieś zmartwychwstania, żydowskie proroctwa itd. To co Paweł opowiadał mogło im się faktycznie wydawać "wprowadzaniem nowych bogów".
Jeśli nie znasz, to sobie przeczytaj alegorię jaskini Platona: https://filozofuj.eu/platon-alegoria-jaskini/ Krótki tekst, ale pouczający i są do niego aluzje też w Nowym Testamencie, więc warto znać. Dla filozofów mity to były właśnie takie "cienie na ścianie" - dalekie symbole prawdy, które muszą na razie wystarczyć, bo sama prawda jest dla wielu nie do pojęcia (więźniowie nie mogą od razu patrzeć na słońce).
Cytat:W którym miejscu na przykład?
No genealogie bywają rozbieżne, pierwszy przykład z brzegu. W Rodzaju i Kronik masz wśród potomków Sema:
Arpachszad był ojcem Szelacha, a Szelach Ebera. (Rdz 10:24)
Arpachszad, przeżywszy trzydzieści pięć lat, miał syna Szelacha. (Rdz 11:12)
Arpachszad był ojcem Szelacha, a Szelach - Ebera. (1 Krn 1:18)
Ale potem jest Ewangelia Łukasza. Tam wszystko się zgadza aż do Arpachszada, ale potem jest nagle:
syna Serucha, syna Ragaua, syna Faleka, syna Ebera, syna Sali, syna Kainama, syna Arfaksada, syna Sema, syna Noego, syna Lamecha (Łk 3:35-36)
Czyli zamiast Arpachszad -> Szelach -> Eber, jest: Arpachszad -> Kainam -> Szelach -> Eber.
Albo Łukasz się myli, albo genealogia z Rdz zawiera przynajmniej jedną lukę
Ciekawostką jest skąd się prawdopodobnie wzięła ta "pomyłka". Otóż ewangelista nie użył wersji hebrajskiej Rdz, tylko greckiego tłumaczenia (LXX), w którym: 1) jest ten dodatkowy Kainam 2) długości życia są inne niż w naszej Biblii