2021-08-27, 06:51 PM
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Luter był katolikiem - zauważył "syf" w swoim domu i zaczął go na swój sposób naprawiać.. czyli nie znał innych metod jak katolickie, tym bardziej nie wiedział jak ma się zabrać za Biblię, robił to co uważał za słuszne w jego oczach nie zgadzając się z tyranią papistów - co wcale nie znaczy, że intepretował dobrze Biblię, ale przynajmniej próbował. To reformacji jako ciągu wielu wydarzeń zawdzięczamy powrót Biblii w ręce ludu, a nie samemu Luterowi, więc nie wiem o co "bijesz"....?
Na tej samej zasadzie mógłbym powiedzieć, że Jezus tak naprawdę Chrześcijaninem nie był. Tak naprawdę był Faryzeuszem wykładającym Torę i tyle. Tak więc sam widzisz, gdzie tkwi twój problem.
Kimkolwiek by nie był Luter, choćby katolickim papieżem, dopóki jego nauki są obowiązujące dla protestantów to on także był protestantem i tyle. A Luteranie wyparli się jego "nauk o Żydach" dopiero po wojnie, co oznacza, że przez ten cały czas były obowiązującymi naukami tej wiary. I to tyle.
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Termin "protestant" to wymysł katolików, bo śmieli protestować przeciwko "Kościołowi" i to są fakty, a nie moje autorytatywne decyzje.
Termin „protestantyzm” pochodzi od protestu złożonego przez ewangelików (luteran) 6 księstw i 14 miast w 1529 roku podczas sejmu Rzeszy w Spirze przeciw uchwale zabraniającej przechodzenia na ewangelicyzm. (za Wikipedią). Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe.
Podstawowe założenia teologii protestanckiej można ująć w pięciu zasadach protestantyzmu.
Wystarczy zaniechanie tylko jednego jednego lub więcej elementów kultu uznawanych w protestantyzmie za heterodoksyjne, żeby uznać wyznanie za protestanckie. Nawiasem mówiąc to dość niezwykłe, że uznajesz Kościół Wschodni za bardziej tradycyjny niż Zachodni. To właśnie Kościół Wschodni rozpowszechnił kult obrazów. Kościół Zachodni przez długie lata się temu sprzeciwiał. To samo dotyczy kultu świętych, nie wiem z jakiej tradycji miałoby to być zabronione, bo nawet w Judaizmie taki kult jest obecny, może nie na taką skalę, ale jednak istnieje.
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Proponuje zapoznać się z historią Kościoła Katolickiego...
No właśnie. Jak zapewne wiesz z historii - Reformacja nie miała żadnego wpływu na zmianę działalności Kościoła Katolickiego. Może tyle, że odpuścili sobie te odpusty. W zasadzie to Kościół zyskał jeszcze więcej wiernych, dzięki odkryciu nowych kontynentów i misjom w Azji. Na pewno jednak miało to wielki wpływ na Protestantów, którzy także zaczęli się radykalizować i zaczęli popełniać te same grzechy co Katolicy. Choćby wspomnę tu o polowaniach na czarownice (no bo przecież Biblia nie zabrania, a wręcz zachęca). W każdym razie ja KRK nie bronię, wiem jaka jest jego historia, ale twierdzenie, że protestantyzm to samo dobro, bo oni byli jeszcze źli to dla mnie hipokryzja.
No i jeszcze o historii...
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Katarzyna z Sieny powiedziała Grzegorzowi XI, że nie musi zwiedzać papieskiego dworu by przekonać się, czym pachnie - "Smród kurii, wasza świątobliwość, dawno już zdążył dotrzeć do mojego miasta”.
Nie wiem, czy wiesz, ale był to okres, gdy papieże przebywali na wygnaniu w Avinionie. W Rzymie panowała anarchia, bo rzymscy duchowni nie chcieli podporządkować się władzy papieżom z Francji. Obie św. Brygida i Katarzyna ze Sieny namawiały papieża do powrotu na tron rzymski, aby zaprowadzić porządek. W zasadzie akurat rządy Grzegorza XI, jego poprzednika i następcy to jedne z bardziej reformatorskich w tamtym okresie.
Nawiasem mówiąc dziwię się, że powołujesz się na opinię osób, które akurat w niepodzielnej władzy papieża widziały ratunek dla kościoła. Tym bardziej, że obie były mistyczkami wierzącymi w kult Maryi i wstawiennictwo świętych.
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Jednym z powodów, dla którego w Rzymie było więcej prostytutek niż w jakimkolwiek innym mieście była duża liczba ludzi podlegających celibatowi.
Zakładam, ze większym powodem była duża liczba pielgrzymów przybywających do tego miasta. Zresztą było to największe miasto ówczesnej epoki to jasne jest, że i prostytutek jest tam więcej.
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Papież Hadrian VI, podczas sejmu w Norymberdze w roku 1522 wyznał, że od rzymskiej kurii pochodzi wszelkie zło. Przez wiele lat na tronie św. Piotra miały miejsce nadużycia i łamanie przykazań, które doprowadziły do tego, że wszystko tu jest zepsute.
Nie spotkałem się z taką sytuacją, aby jakiś władca/rząd, który dochodzi do władzy nie krytykował poprzedników. Niektórzy wręcz na tym budują sukces polityczny. Natomiast jeśli reformacja miała jakiś wpływ na kształt kościoła, to na tej zasadzie, że powołano kontrreformację, czyli palenie na stosie heretyków itp. Jeśli ty znasz jakieś pozytywne aspekty tego wydarzenia to prosimy o komentarz.
(2021-08-04, 02:03 PM)Przeemek napisał(a): Jezuita, kardynał Bellarmine, przyznał później...
Kolejny wynalazek KRK dzięki kontrreformacji - Jezuici. No na pewno Jezuici są najświatlejszym dowodem zmian w KRK... oczywiście na gorsze.