(2017-06-12, 07:46 PM)Przemeks napisał(a): No mamut. Taki słoń tylko z dużą sierścią. Kot bez sierści i kot długowłosy to nadal koty.
Zapytam: ile czasu potrzeba, żeby jakiś organizm skamieniał?
Paradoksalnie tylko jeden gatunek mamutów miał sierść - Mamut Włochaty (Mammuthus primigenius) , a przynajmniej tylko co do niego mamy pewność. Piszę to tak mimochodem, ponieważ starożytne słonie i mastodonty były dość powszechnie owłosione. To, że współczesne słonie są nagie wynika z tego, że przetrwały tylko gatunki, które byłe nagi i nie stanowiły, aż tak cennego łupu dla człowieka jak jego kuzyni z futrem.
***
Dowodem na chronologię zapisu kopalnego jest brak wyjątków wzdłuż jednej warstwy. Warstwa to fragment warstwy skalnej o specyficznym składzie chemicznym i mineralnym. Oznacza to, że cała warstwa powstała pod wpływem dość specyficznych czynników środowiskowych. Dobrym tu przykładem jest tlenek żelaza. Wiemy na przykład kiedy organizmy nauczyły się fotosyntezy, ponieważ tlenek żelaza zawarty w danej skale ma różne stopnie utlenienia. Brak więc tlenu w atmosferze, przed czasem fotosyntezy jest więc wyraźnie widoczny. Jest to zresztą weryfikowalne z innej strony. Lodowce na Antarktydzie i Grenlandii także przechowują fragmenty powietrza z poprzednich epok zamknięte w pęcherzykach powietrza. Wiemy więc jakie było stężenie tlenu w atmosferze w danych czasach.
Dlaczego to piszę? Podstawową przyczyną kamienia kości jest wymiana minerałów ze szkieletu z otoczeniem. Pozostaje tylko wapń, który jest sam w istocie minerałem. Związki organiczne ulegają rozkładowi. Podstawowym związkiem łączącym pozostające w kości minerały z minerałami z otoczenia jest... żelazo, a dokładnie tlenek żelaza. Teraz już zapewne wiesz w jaki sposób wiemy, że skamieniałość pochodzi z danej warstwy - bo ma taki sam rodzaj tlenku żelaza jak i warstwa. To zresztą dlatego takie skamieniałości są zazwyczaj "rude".
Jak więc widzisz jest to niezaprzeczalny dowód. I jeśli znalazłyby się kości królika posiadające taki sam skład mineralny jak kości dinozaurów z danej warstwy to ewolucja ma w tym momencie spuszczone gacie.
To dlatego Kreacjoniści odwracają uwagę na kolejność występowania skamielin w warstwach, a nigdy nie nawiązują do znalezisk w poprzek warstwy - bo takich wyjątków tam nie ma! Kolejność warstw może, a nawet powinna być, często nieregularną. Przyczyną tego jest wypiętrzanie się gór, a zwłaszcza ruchy tektoniczne płyt. Takie płyty nachodzą na siebie jak skiba pługa wbija się w ziemię i jak ona odwracają warstwę "do góry nogami". Gdyby warstwy były poukładane jedna nad drugą, w idealnym porządku, to ziemia byłaby płaska. W każdym razie nawet odwrócona warstwa zachowuje sekwencję, tyle że ta sekwencja jest odwrócona i to zazwyczaj odwrócone jest kilka warstw, tyle że zachowają one nadal swoją kolejność.
Mateusz ma tu więc wiele racji. Średni czas trwania okresu geologicznego to ok. 250 mln. lat. To dość długo. Taki Karbon trwał np. 60 mln. lat. Karbon dzieli się jeszcze na oddziały czyli missisip i pensylwan. Pensylwan trwał 19 mln lat i dzieli się na cztery piętra. Moscow, jedno z pięter powinno zawierać skamieniałości z okresu 306,5–311,7 mln lat p.n.e, czyli ok 5 mln lat życia na ziemi. Dlaczego piszę o tym okresie? Z dość prostego powodu - bo to narodziny Polski. Na razie jest to tylko południe naszego kraju, bo północ znajduje się jeszcze na dnie morza. Charakterystyczną cechą tego okresu jest powstanie wielkich złóż węgla, skąd jego nazwa. Pytanie teraz do ciebie: Dlaczego nie ma złóż węgla w północnej części Polski?
Jak więc widzisz podział geologiczny jest dość szczegółowy i wystąpienie w nim wyjątków naprawdę zatrzęsłoby historią całej ewolucji. Natomiast to co znajdujemy w takich warstwach nie tylko w nich się znajduje, ale odpowiada na wiele pytań o przyczyny takich, a nie innych zmian u organizmów. Znalezienie w tym okresie nawet śladów królika stanowiłoby sensację, ponieważ to właśnie wtedy pierwsze czworonogi wychodziły dopiera z morza na ląd. Co ciekawe - to w Polsce odkryto najstarsze ślady takich czworonogów, starsze niż tiktaalik.
Nawiasem mówiąc: Przeglądając jeden z podanych przez ciebie linków natrafiłem na taki okaz:
Czy wiesz co to jest?