2021-06-28, 04:50 PM
(2021-06-27, 11:27 PM)TwardyZnak napisał(a): Strasznie dużo tutaj uproszczeń. Zwierzęta hodowlane w żadnym stopniu nie mają "zatrzymanej" ewolucji, wręcz przeciwnie. Dzięki pomocy człowieka ich ewolucja jest szybsza niż w naturze. Nawiasem mówiąc do ewolucji wystarczy jeden gatunek i środowisko - jego ograniczone zasoby wprowadzają konkurencję pomiędzy osobnikami, konkurencja zarówno w naturze jak i niewoli jest największa pomiędzy przedstawicielami tego samego gatunku, bo na tych samych etapach rozwoju potrzebują one takich samych zasobów. Do tego człowiek pomaga w doborze na skalę niespotykaną w dziczy. Jeden knur czy buhaj jest przy pomocy stacji unasienniania zapładniać tysiące samic rozsiewając swoje, korzystne z punktu widzenia człowieka geny - w naturze nigdy nie dzieje się to na taką skalę. Wystarczy porównać jak zmieniła się mleczność krów przez ostatnie 50 lat. Za część tych zmian odpowiadają lepsze warunki, żywienie itp, ale znaczna część postępu jest również genetyczna. Podobnie dzieje się z każdym użytkowanym gatunkiem, jego ewolucja w stronę bycia bardziej odpowiadającym widzimisię człowieka jest błyskawiczna.
No to raczej z twojej strony wielkie uproszczenie
My cały czas rozmawiamy o ewolucji gatunkowej, a nie tym, że organizmy cały czas podlegają JAKIMŚ zmianom w genomie. W gruncie rzeczy tworzenie ras to zatrzymanie ewolucji. Człowiek tworzy wzorzec rasy i według niego selekcjonuje zwierzęta, czyli nie dopuszcza do NOWYCH mutacji według wzorca. Oczywiście zmiany nadal są ale wynikają z ekspresji już obecnych genów, a nie dodawania nowych zmian w genomie. 80% ras psów to w rzeczywistości mieszańce już istniejących ras, nawet więc jeśli wprowadzamy znaczne różnice cały czas obracamy w ograniczonym zbiorze wzorów.
Pisząc, że człowiek zatrzymał swoją ewolucję, mam na myśli to, że zatrzymał mechanizmy przyrody, które mogłyby doprowadzić do powstania nowego gatunku. Przede wszystkim przez to, że zaczął chronić słabsze osobniki przed selekcją doboru. Przede wszystkim przez to, że zaczął zabierać innym gatunkom przestrzeń życiową. No i przede wszystkim przez to, że dzięki łatwości komunikacji, zaczęła się zacierać granica pomiędzy dotychczasowymi rasami. Potrafisz sobie wyobrazić jak w takich warunkach może powstać nowy gatunek? A są to raczej warunki niedostępne dla innych zwierząt.