2020-09-08, 08:56 PM
(2020-09-08, 07:19 PM)Przemeks napisał(a): [ -> ]Jeśli wirusy są błędem ewolucji, to wyjątkowo udanym. LOL
Poza tym w ostatnim poście dość ciekawie piszesz.
Piszesz o Inteligentnym Projekcie. To znaczy o roli wirusów w planie stworzenia świata przez Boga. A zastanawiałeś się nad sensem istnienia zwierząt drapieżnych? Zapewne tak, bo chyba każdy kiedyś się nad tym zastanawiał. Problem chyba sprowadza się do tego samego. Po co Bóg stworzył istoty, które mogą zabijać? Jak to dopasować do planu stworzenia, w którym nie ma śmierci, cierpienia itp.?
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Bóg musiał przewidywać, że człowiek wypowie Mu posłuszeństwo, to znaczy musiał stworzyć warunki do życia dla potencjalnie zbuntowanych ludzi w świecie dobra i zła. Inaczej Jego - Boga - słowo nie miało by mocy, to znaczy wyrok nie mógł zostać wykonany.
Jest to chyba dosyć proste, mam nadzieję, że nie naiwnie proste i że nie tylko Ty to rozumiesz, ale też inni Czytelnicy.
Pisałem już o tym. Wszystkie organizmy żywe żyją w harmonii. To że lwy zjadają antylopy ma też pozytywne strony (redukcja chorych osobników, usuwanie padliny itp). W każdym razie organizmy żywe charakteryzuje metabolizm, czyli konsumują środowisko i w zamian dostarczają mu innych składników, tworzą więc ekosystem. Cechy tej nie posiadają wirusy, one tylko konsumują. Jeśli przeniesiesz bakterie na inną planetę, gdzie istnieje np. węgiel. To po jakimś czasie zmutuje i stworzy własny ekosystem. Jeśli na tą samą planetę przeniesiesz wirusy, to one po prostu umrą, bo nie potrafią same z siebie mutować, potrzebują do tego DNA innych organizmów.
(2020-09-08, 08:17 PM)Piotr napisał(a): [ -> ][...] Czy np wszystkie ptaki wyewoluowaly parami?
Niezupełnie. Podstawowy model ewolucji zakłada, że w danej społeczności istnieją trzy grupy osobników A,B,C. A w tym modelu jest osobnikiem, który potrafi krzyżować się zarówno z B jak i z C. Pomiędzy B i C natomiast zaczyna kształtować się bariera rozrodcza, która sprawia, że z takiego mezaliansu powstaje coraz mniej potomstwa. A zaczyna więc pełnić funkcję formy pośredniej, która pozwala mieszanie się potomstwa pomiędzy innymi grupami. Jeśli więc forma pośrednia wymrze, bariera pomiędzy B i C utrwali się.
Problem w tym, że jak łatwo się domyślić B i C mają w takim układzie mniejsze szanse rozrodcze niż A, więc w zasadzie skazani są na wymarcie. I tak się zresztą dzieje pewnie z 90% organizmów. Chyba, że B i C posiadają cechy, które pozwalają im zdominować nowe środowisko, którego do tej pory nie mógł zdominować A. Szanse B i C zwiększają się więc znacznie, bo zarówno zdobywają środowisko A jak i nowe, zaczynają więc redukować A.
W zasadzie więc jajko było pierwsze. Zawsze